BREAKING #304
‘Als je niet met iets oog in oog hebt gestaan, is het simpelweg níét door je gekend’
Dit stond er in het persbericht: ‘Vanaf dinsdag 27 januari verwelkomt Musée Rodin de expositie Grammaire des Formes: een weeklange presentatie die een selectie haute-couturecreaties van Jonathan Anderson in dialoog brengt met iconische ontwerpen van Christian Dior en keramische sculpturen van Magdalene Odundo.’
Het gebeurt niet zo vaak dat je van je stoel wilt springen om de Eurostar te pakken, maar dit was zo’n moment. Het was die combinatie van Museum Rodin, de titel van de show, de allereerste haute-couturecollectie van de nieuwe artistiek directeur Anderson van Dior – vanaf 2025 verantwoordelijk voor zowel de mannen- als de vrouwenlijn als de haute couture – én het werk van Magdalene Odundo.
Het bericht kwam te laat. Ik had bovendien geen officiële uitnodiging. Maar ik moest achterhalen wat Anderson ertoe had gebracht om het werk van keramist Magdalene Odundo als inspiratie te tonen. Er is iets met die simpele vazen van haar: de vorm, de huid, het Afrikaanse, internationale en tijdloze ervan, in zwart, bruin en terracotta. Ik heb ze alleen nog nooit in levenden lijve gezien.
Toen ik naar video’s keek van Andersons Haute Couture Spring/Summer 2026, meende ik de relatie te begrijpen. Maar als je niet met iets in één ruimte bent geweest, oog in oog hebt gestaan, is het simpelweg níét door je gekend. Ik heb geen idee wat de impact van een zo’n handgemaakte Dior-jurk is als iemand ermee op een feest staat, geen idee wat de uitstraling is van Odundo’s vaas.
In het echt is het eerste waarmee je tegen de lamp loopt de schaal. Hoe vaak is iets niet groter of kleiner dan je dacht? Het tweede is het aura – de energie van een object waardoor het in staat is te domineren, of juist verlegen blijkt. Om het goed te maken, kocht ik The Journey of Things (2019) de catalogus van Odundo’s expositie in The Hepworth Wakefield.
Nog zo’n schitterende tentoonstelling die ik had gemist.
— Nicole Ex,
hoofdredacteur
Voor meer columns van Nicole Ex, schrijf je in voor de kunstbrief.





















