
Getekend, de natuur
—
Centraal Museum, Utrecht
-
Adres:
Agnietenstraat 1,
3512 XA Utrecht
Van eeuwenoude natuurstudies tot hedendaagse kunst: als een levend archief toont deze tentoonstelling hoe we al generaties lang proberen grip te krijgen op de natuur. Naast werken uit de omvangrijke collectie Utrechtse landschapstekeningen uit de Collectie Munnicks van Cleeff, is er werk te zien van onder anderen Charley Toorop, Peter Vos, Anne Geene, Raquel Maulwurf en Piet Mondriaan.
Om de relatie van de mens met de natuur beter te begrijpen, verbindt deze tentoonstelling oude landschappen met hedendaagse blikken. Uit de Atlas Munnicks van Cleeff, een collectie van 1500 landschapstekeningen uit de omgeving Utrecht, zijn er ongeveer 100 te zien in de tentoonstelling. De tekeningen tonen plekken in Utrecht die door de tijd zijn getransformeerd, zo zijn de straten die we nu kennen, afgebeeld als uitgestrekte akkers en open polders.
In een van de museumzalen toont Richard Mosse met zijn werk Broken Spectre hoe het Amazonegebied ontbost wordt. De omringende geluiden en beelden laten de indruk en urgentie weerklinken. De tentoonstelling nodigt uit om de relatie van de mens en de natuur te bevragen. Waar angst voor de natuur en de behoefte om haar te domineerden eerst overheersten, is er nu een tijd gekomen waarop de mens beseft dat onze band broos is, dat we onlosmakelijk verbonden zijn.
Afbeelding: Charley Toorop, Gezicht op Utrecht met bloeiende appelboom, 1917 | Collectie Centraal Museum Utrecht, foto Adriaan van Dam © Pictoright